Latarnik Wyborczy Dialogu

Dla wszystkich, którzy jeszcze nie zdecydowali, kogo poprzeć w wyborach na burmistrza, mamy propozycję:

Latarnik Wyborczy Dialogu.

To psychozabawa, która nie zastąpi własnego osądu, ale może pomóc zastanowić się nad kryteriami, które każdy z nas stosuje.

Na wstępie, czym jest, a czym nie jest Latarnik?

Jest subiektywny. Nie pretendujemy do wiedzy obiektywnej. Wybraliśmy kryteria, które naszym zdaniem warto wziąć pod uwagę i dołożyliśmy do nich te, o które pytali nas mieszkańcy.

Latarnik powstał z troski o sposoby naszego zbiorowego decydowania. Zależy nam na refleksji na temat tego, co kieruje naszymi wyborami. Czy nie ulegamy sugestiom, które są bardziej „mydleniem oczu” niż prognostykiem, że ktoś będzie dobrym burmistrzem? Czy ilość banerów i innych działań reklamowych, za którymi przecież muszą stać konkretne pieniądze, nie skrzywia naszej optyki?

Latarnik jest po to, by pomyśleć.

Wyniki, który pokaże Wam Latarnik mówiące, kto najlepiej spełnia wybrane przez Was kryteria, jest kwestią drugorzędną, bardziej ciekawostką niż rekomendacją. Zachęcamy do samodzielnego decydowania.

Jak powstał Latarnik?

Po ustaleniu kryteriów, dokonać trzeba było oceny każdego z kandydatów pod względem tych cech.

Zaprosiliśmy do tego 5 ekspertów. Żaden z nich nie jest zaangażowany w kampanię kandydatów na burmistrza, każdy z nich posiada wiedzę o ocenianych kandydatach. Obiecaliśmy im, że nie ujawnimy, ani ich nazwisk, ani tym bardziej, ich ocen. Całą odpowiedzialność za kształt testu bierze na siebie organizator.

Dlaczego nie pytamy o programy?

Przejrzeliśmy je. Tak naprawdę niewiele się od siebie różnią. Z samorządowego doświadczenia wiemy, że realizacja wyborczych obietnic w większym stopniu będzie zależała od czynników zewnętrznych, niż woli burmistrza. To co naszym zdaniem trzeba brać pod uwagę, to umiejętność przyszłego burmistrza do optymalnego wykorzystania wszystkich nadarzających się okazji i takiego zarządzania, które z ograniczonych środków wygeneruje najwięcej efektów. Drugą ważną cechą jest jego skłonność do brania pod uwagę opinii mieszkańców. Nie wybieramy króla elekcyjnego, który przez 5 lat będzie mógł sprawować rządy absolutne. Chcemy by podejmował decyzje w naszym imieniu i w naszym interesie i chcemy, jako mieszkańcy móc to kontrolować.

Jak ocenianie kandydatów ma się do dialogu?

Czy jeśli zależy nam na rozmowie i porozumieniu, to nie powinniśmy powstrzymać się przed ocenianiem potencjalnych partnerów rozmowy?

Uważamy, że nie. Dialog jest metodą wypracowywania najwyższych standardów nowoczesności i jakości zarządzania. Dialog nie jest celem, jest narzędziem. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której Łomianki będą najlepiej zarządzane i będą najlepszym miejscem do życia. Samo rozmawianie, takim celem nie jest.

Dlatego podejmujemy działania, które nie zawsze powodują, że rozmowa będzie łatwiejsza, ale wierzymy, że służą czemuś co jest znacznie ważniejsze.

Mamy nadzieję, że Latarnik pozwoli choć trochę rozjaśnić mgłę niejasności tych trudnych wyborów.

Życzymy dobrych decyzji przy urnach wyborczych.

Latarnik czeka na Ciebie tu: https://latarnik2024.dialoglomianki.pl/