Odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds. rewitalizacji z organizacjami pozarządowymi. Tym razem zorganizowane przez Dialog i Radę Organizacji Pozarządowych Łomianek. Po kilku wcześniejszych nieudanych próbach podejmowanych przez urząd, udało się zgromadzić kilkunastu przedstawicieli NGO. Rozmowa dotyczyła tego, co organizacje mogą zrobić, jak wygląda procedura i szczegóły uczestnictwa w programie.
Dla tych co nie byli, najważniejsze informacje.
Na program rewitalizacji 2017-23 składa się szereg projektów podejmowanych przez różne podmioty. Wszystkie muszą być spójne z diagnozą i wyznaczonymi obszarami rewitalizacji. Na postawie wskaźników statystycznych (korzystający z pomocy społecznej, bezrobocie, ilość osób starszych itp.) wyznaczono następujące obszary: Buraków, Majowe, Powstańców, Stare oraz trzy mniejsze: okolice domów komunalnych na Fabrycznej, okolice takiegoż domu na Pionierów oraz ul. Piaskowa i sąsiednie w Dąbrowie Leśnej. Podejmowane przez organizacje działania muszą być skierowane (przynajmniej w części) na rozwiązywanie problemów w tych obszarach.
Co trzeba zrobić po kolei.
Teraz do 26 czerwca zgłosić projekt na formularzu . Jest dość ogólny i może być później zmieniany. Wniosek przesyłamy na aleksandra.jankowska@lomianki.pl lub dostarczamy do urzędu. Zespół rewitalizacji kontaktuje się z nami i ewentualnie proponuje poprawki. Jeżeli wszystko się zgadza, projekt wpisywany jest do programu. Teraz musimy poczekać ok. 3 miesiące aż program zostanie przyjęty uchwałą a następnie zaakceptowany przez urząd marszałkowski. Po tym okresie możemy nasz projekt zgłosić w konkursie organizowanym przez ten urząd na projekty rewitalizacyjne.
Wnioskowaliśmy również, by podobnie jak inne miasta, także Łomianki przeznaczyły osobną pulę na projekty rewitalizacyjne w ramach corocznego konkursu grantowego dla NGO.
Jak widać program rewitalizacji wykracza poza obecną kadencję władz, warto więc zadbać o jego sensowny przebieg nie patrząc na stosunek obecnych władz do aktywności obywatelskiej.
Czytaj więcej...